Pravek je najstaršie obdobie vo vývoji ľudstva. Začalo sa objavením človeka pred asi 2 miliónmi rokov a skončilo sa vznikom najstarších štátov v Egypte a v Mezopotámii v 4. a 3. tisícročí pred n. l. V niektorých oblastiach sveta za koniec praveku sa považuje doba, odkedy máme prvé písomné pamiatky. Obdobie praveku sa delí podľa materiálu, z ktorého si človek zhotovoval nástroje, na: 1. kamennú dobu (staršiu, strednú a mladšiu dobu kamennú ), 2. bronzovú a 3. železnú dobu.
Pravekí ľudia žili v jaskyniach. Celé rody žili spolu. Jaskyňa ich chránila pred búrkami a útokmi zvierat. Všade bolo chladno. Ľudia všetko vykonávali spolu. O všetko sa delili a aj jedli spolu. Mäso ulovených zvierat jedli surové. Život ľudí sa významnejšie zmenil, keď spoznali a získali oheň. Potom sa už pri ohni mohli zohrievať a mohli si upiecť mäso. Každá skupina mala strážcov ohňa. Ohnisko nesmelo vyhasnúť. Na prežitie potrebovala skupina jaskyňu, oheň, vodu, drevo a zvieratá pre potravu. Člen skupiny mohol prežiť iba vtedy, keď prežila skupina. Praveký človek si nemohol robiť, čo chcel. Musel sa podriadiť záujmom celej skupiny. Títo ľudia úspešne prežili chlad ľadovej doby v jaskyniach.
Lovci v praveku
Pravekí ľudia ovládali lovecké umenie. Živili sa lovom zveri a zbieraním divo rastúcich rastlín. Ženy zbierali jedlé korienky a orechy, ryby, ktoré sú základom ich potravy, kým muži prispievali k obžive lovom zvierat. Obľúbeným terčom lukostrelcov je antilopa. Do pasce chytali menšie i väčšie zvieratá. Lovili aj riečne a morské ryby. V lete ich chytali harpúnami - boli to mohutné hroty zo slonoviny, na ktoré bola pripevnená šnúra (zvieracie črevá). V zime zas ich zapichovali cez diery v ľade. Vyrábali aj kostené nože. Rukoväť bola ovinutá zvieracím črevom, aby sa lepšie držala v ruke. Využívali ich pri love. Občas sa im podarilo uloviť väčšie zviera, vtedy sa konečne všetci dobre najedli. Úlovok si spoločne rozdelili.
Oblečenie
Ľudia z doby ľadovej prví nosili šaty. Ochlpenie tela im už nestačilo na udržiavanie tepla, preto si vyrábali odevy z kože. Z ulovených zvierat stiahli kožu, doniesli ju do jaskyne ženám a tie ju spracovávali. Napli ju a postupne z nej vyrábali oblečenie. Nevieme si predstaviť, ako mohli oblečenie zošiť, keď nepoznali ihly? Zošívali ich kosťami, ktoré sa nedali ohnúť a boli špicaté. Toto oblečenie bolo určite nepohodlné, tvrdé. Muselo všade pichať a škriabať. Zakrývali si hlavne bedrovú časť, aby neprechladli, lebo choroby sa vtedy nedali vyliečiť. Zomierali mladí, lebo nepoznali lekárov.
Prví umelci
Pravekí ľudia si maľbami a všelijakými sochami zdobili jaskyne. Najkrajšia jaskyňa sa volá Altamira v Španielsku. Umelci používali farby z prírody, z kvetov, stromov, zeme, a takto si skrášľovali príbytky . Väčšinou sa zameriavali na zvieratá. Robili aj sochy, ktoré boli bez hlavy a rúk a mali veľké telo. Modelovali aj ženy. Umelci kreslili zvieratá, ktoré lovili. Boli to mamuty, bizóny, divoké kone. Človek kreslil to, čo sa chystal uloviť, aby sa mohli nasýtiť aj ostatní.
Smrť v praveku
Pravekí ľudia nevedeli čo je smrť. So svojimi mŕtvymi zaobchádzali veľmi opatrne. Mŕtve telá skrčili a vložili do hrobky. Niektorých pálili spolu s popravenými obeťami. Praľudia svojim mŕtvym ukladali do hrobky dary. V tej dobe si predstavovali smrť ako okamih, keď duša opúšťa telo a žije niekde ďalej v prírode. Pohreby sa konali dôkladne, preto sa hroby dlho zachovali.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára